איך פורטוגל התמודדה עם משבר הקורונה? ואיך זה השפיע על נדל”ן בפורטוגל?

כמו בכל העולם, גם פורטוגל כמובן מושפעת ממשבר הקורונה, וכך גם הנדל”ן.

קצת נתונים עדכניים:

-כמו שאר מדינות אירופה ובדומה לישראל, גם בפורטוגל צמצמו מקומות עבודה לא חיוניים, מערכת החינוך צפויה להשבית את פעילותה עד ספטמבר, התנועה ברחובות מותרת לצרכים חיוניים בלבד וכו’.. אם זאת, רוב אתרי בנייה (גם אנחנו) ממשיכים את פעילותם במתכונת מצומצמת ובהתאם להנחיות.

-ע”פ תחזית הבנק הפורטוגלי:

אחוז האבטלה יגיע בשיאה של 2020 לכ-10.1%. באמצעות תכנית שיקום מסודרת, עד שנת 2022 האבטלה צפויה לרדת חזרה לכ-8%. לפני המשבר אחוז האבטלה עמד על 6.7%.

-המצב בפורטוגל עד לפני משבר הקורונה היה בתנופה: התיירות פרחה והייתה אחראית על כ-14% מהתוצר הלאומי, מקומות עבודה חדשים נוצרו, חברות בין לאומיות העבירו את פעילותן לפורטוגל, הנדל”ן בפורטוגל שגשג והביקוש לשכירות וקנייה רק עלה ועלה.

השפעות הקורונה על נדל”ן בפורטוגל

-ההשפעה על עולם הנדל”ן בפורטוגל ובעולם, היא כמובן בלתי נמנעת, דירות AirBNB הוסבו להשכרה לטווח ארוך והשוק רבוי כעת בדירות להשכרה. חשוב לומר שלפני המשבר היה מאוד קשה למצוא דירה להשכרה לטווח הארוך וכאשר מסתכלים על השוק היום, הוא פשוט מוצף בדירות מכל הסוגים במחירים אטרקטיביים- מה שמקשה מאוד על שמירה על אותה תשואה שלפני המשבר, מאחר וישנה ירידה של 15%-20% במחירי השכירות בדירות במרכז העיר.

-הממשלה אישרה דחייה בחצי שנה של החזרי הלוואות\משכנתאות למגורים או חברות/קרנות, 50% הנחה בתשלומי המיסים על היתרי בנייה של פרויקטים בגובה מליון יורו ומעלה, אישור פרויקטים והיתרי בנייה באופן דיגיטלי, מהיר ויעיל יותר.

מהי התחזית מהשטח כשחושבים על השקעה עתידית בנדל”ן בפורטוגל?

התיירות ושוק הנדל”ן בפורטוגל יחזרו לעצמם ללא ספק, סביר להניח שלא בקיץ הקרוב אבל עם בואו של מאי הבא בהחלט צפויה חזרה של תיירות- במיוחד כי פורטוגל לא קיבלה מכה קשה כמו שכנותיה.

לכן, מי שמעוניין להשקיע בנדל”ן בפורטוגל למטרות תיירות, צריך כמובן לקחת בחשבון שעלול לקחת זמן עד שיראה תשואה, הדירה ככל הנראה תחכה ריקה בתקופת ההתאוששות, אך לטווח הארוך זה ישתלם מאוד. נכסים רבים לא מחדשים את רישיון ה-AirBNB שלהם (AL), ובוחרים לפרסם את דירותיהם להשכרה לטווח ארוך.

חשוב להבין ש-75% מהאוכלוסיה הפורטוגלית מחזיקה בבתים בבעלותם, נתון שלא השתנה ב-15 שנים האחרונות (גם לא לאחר משבר 2008). ובשונה מאיתנו הישראלים, הפורטוגלי הממוצע לא חי על אשראי- רובם אף מחזיקים בכרטיסי דביט ואינם נכנסים למינוס בבנק.

לכן, אנשים לא צפויים לאבד את בתיהם ועסקיהם, והמשבר הנוכחי לא יפגע קשות באזרח הפשוט. בנוסף, המשכנתא של המקומי יכולה להגיע עד 40 שנים והחזר חודשי נמוך.

לכן חברים, בהחלט יש מקום לאופטימיות. אמנם התקופה הנוכחית משפיעה ותשפיע בחודשים הקרובים על אותם משקיעים שכבר מחזיקים בדירות או כל נדל”ן בפורטוגל, אולם המשבר הנוכחי צפוי להכניס קצת אויר לשוק ולפתוח הזדמנויות השקעה חדשות.

אהבתם? שתפו!

ליווי ברילוקיישן

ליווי ועזרה בתהליך הרילוקיישן

סיורים פרטיים בפורטו

בואו להכיר את פורטו בסיור עם עומר

נדל"ן

הכירו אפשרויות השקעת נדל"ן בפורטוגל

רוצים עוד?

הנה עוד מאמרים וסרטונים שבטח יעניינו אתכם:

לא רוצים לפספס?

השאירו את הפרטים שלכם כאן, ונעדכן אתכם בכל פעם שנפרסם מאמר חדש